speleo.net logo

Dvanajst let od reševalne akcije
v Črnelskem breznu
galerija fotografij


Te dni mineva dvanajst let od jamarske nesreče v 1198 m globokem Breznu velike razpoke (Veliko Sbrego) oziroma Črnelskem breznu, kot se danes uradno imenuje. Med raziskovanjem takrat najglobljega slovenskega (in jugoslovanskega) brezna je 14. januarja 1990 italijanskemu jamarju Mariu Bianchettiju v globini 1060 m padla skala na zapestje. Kljub poškodbi je 17. januarja ob pomoči reševalcev sam izplezal iz brezna.

Žal pa se je med reševalno akcijo dan pred tem zgodila še ena nesreča, v kateri je tržaškemu reševalcu Massimilianu Puntarju v globini 1030 m padla skala na glavo. Kljub zdravniški pomoči je 18. januarja med transportom na nosilih v globini 970 m podlegel hudim poškodbam.

Največja reševalna akcija doslej se je končala 22. januarja 1990, ko so reševalci iz jame prinesli umrlega kolega. V logistično izjemno zahtevnem reševanju, ki ga je s slovenske strani vodil Igor Potočnik, z italijanske pa Sergio Dambrosi, je v osmih dneh sodelovalo več kot 180 italijanskih in slovenskih jamarjev.

Fotografije in besedilo je prispeval Marko Simić, eden od udeležencev reševalne akcije. Avtor fotografije 3 je Andrej Gosar, vseh ostalih pa Marko Simić.


Franci Gabrovšek - Franček na poti proti taboru.


Pogled na Kaninske pode (levo) in Rombonske pode (desno) iz kabine helikopterja na poletu z Bovškega letališča proti taboru.


Zadnja skupina reševalcev, ki so tovorili opremo iz doline, v spodmolu pod vhodom v jamo. Vse ostale prevoze ljudi in opreme sta opravila helikopterja (Foto: Andrej Gosar)


Helikopter Milice pred pristankom v bližini tabora. V ozadju je vrh Rombona.


Izkrcanje iz helikopterja Milice.


Z italijanskim helikopterjem se je v tabor med drugimi pripeljal tudi Andrej Gosar, ki ga vidimo na posnetku.


Tik poleg vhoda je zrasel tabor, v katerem je bilo vsak dan več reševalcev. V ozadju je lepo viden značilno oblikovan vrh Krna.


Rafko Urankar - Cile, Gregor Pintar in Franci Gabrovšek - Franček med počitkom v taboru pred vhodom v jamo.


Skupina reševalcev ob pristajališču helikopterjev.


Roberto Antonini med pogovorom z reševalci v jami.


Gregor Pintar v vhodu v jamo.


Dežurni v taboru je skrbel za vroč čaj in kavo. Zelo je bil jezen na pilota italijanskega helikopterja, ki je vedno vzletel neposredno čez tabor; piš mu je vsakokrat razmetal stvari in pogasil kuhalnike.


Skupina reševalcev v taboru pred vhodom v jamo.


Pogled na vhod in tabor pred vhodom iz helikopterja tretji dan reševanja.


Blizu tabora so Italijani postavili repetitor, ki je omogočal kakovostne radijske zveze.

 

Zadnja sprememba 23.11.2003

Morebitne napake sporočite na webmaster@speleo.net
© 2000 - 2002 speleo.net